A nagy mumus: a hiszti
Család
Valószínűleg nincs olyan szülő, aki ne látta volna már más szülő gyermekét hisztizni. Akár még az is előfordulhat, hogy a saját gyermekénél is előfordult. :-) Persze az ilyen eset ritka, mint a fehér holló. Ha esetleg mégis arról van szó, hogy gyermekünk hisztirohamai többször is előfordulnak, és nem tudjuk, mit kezdjünk a helyzettel, Cohen játékterapeuta kérdései talán segítségünkre lehetnek.
- Mit próbál meg kifejezni a gyermek?
- Nézzünk a dühroham mögé, mi az, ami kiválthatta.
- A dühkitörés után boldogabb, ellazultabb, együttműködőbb gyermekünk?
- Mi problémának látjuk a hisztit, a gyerekünk viszont általában jobban érzi magát, megkönnyebbül, mert ki tudott adni egy adag feszültséget.
- Mi a család megszokott reakciója a hisztire?
- A behódolás általában azért történik, mert a szülőnek úgy kényelmesebb, hogyha enged. Van, aki ha egyszer nemet mondott, akkor azt nem változtatja meg semmi áron. Ha viszont a hiszti rádöbbent minket, hogy nem is volt alapos indokunk nemet mondani, akkor igenis változtathatunk az álláspontunkon, nem árt a gyereknek, hogyha azt látja, képesek vagyunk beismerni tévedésünket.
- Milyen módon próbálunk meg véget vetni a hisztinek?
- Haszna lehet abban, hogy a szülők felismerik, vannak olyan módszereik, amiket sikeresen tudnak alkalmazni egy ilyen helyzetben, vagy a másik esetben észrevehetik, hogy ugyanazt a hatástalan dolgot próbálgatják újra és újra.
- Van a kitöréseknek valamilyen mintázatuk?
- Meg lehet figyelni a hisztiket, sok információt adhat a szülőnek, ha felismeri a hisztik mintázatait, milyen összefüggéseket mutatnak.
Ezek a kérdések abban segíthetnek, hogy a hiszti mélyére lásson a szülő. A hisztiről nagyon fontos tudni, hogy az történik, amit látunk, ilyenkor a gyereket elöntik az érzelmek, el is veszíti a kontrollt, és nem tudja, hogyan nyerje vissza. Ilyenkor nagy szüksége van arra, hogy egy szerető ember legyen a közelében. A legfontosabb, hogy érezze, semmi, ami benne van, nem túl szörnyű ahhoz, hogy megossza velünk.
Forrás: Lawrence J. Cohen: Játékos nevelés, Kulcslyuk Kiadó, 2015.
Készítette: Ujszászi Andrea