Gyakorlati tippek szülőknek, hogyan segíthetik gyermeküket sötétségtől való félelmük leküzdésében
Önismeret
Összegyűjtöttem néhány olyan módszert, gyakorlatot, játékot, ami segítséget nyújthat nekünk, szülőknek abban, hogy minél hatékonyabban tudjuk támogatni gyermekünket a sötéttel való megbarátkozásban.
Szerintem ezek a módszerek nagyon jó kiindulópontként szolgálhatnak, akár teljes egészében átvehetőek, vagy gyerekünkre, családunkra is szabhatóak.
- Bátrak Olimpiája:
- Fokozatosan újabb és újabb próbatételeket adunk gyermekünknek. Folyamatosan bővítjük azt, amit gyermekünk egyedül csinál meg a sötétben, az éjszakai elalvás során, és megerősítésként jelképes díjakat adunk minden siker után. A módszernek köszönhetően gyermekünk lépésről lépésre győzheti le félelmét.
- Bátorságmatrica:
- Minden olyan estéért matrica jár, amikor sikerült egyedül aludni. Ezek a matricák beválthatóak valamire, amit a gyermek választ meg.
- Plüssterápia:
- Háborút átélt gyerekek számára fejlesztették ki a módszert. Lényege, hogy a gyermek kap egy új plüssfigurát, és ennek kell onnantól kezdve a gondját viselnie. Nem a szülő, hanem ez a plüssfigura lesz a gyermek társa éjszaka, amit neki kell megvédenie. Elsődleges haszna, hogy eltereli a gyermek félelmeit a szorongásairól, a gondoskodás pedig növeli az önértékelését.
- Ismerkedés az éjszakával, a sötétséggel:
- Éjszakai állatok, mi az éjszaka szerepe, miért kell aludnunk, miért sötétben alszunk, miért váltakoznak a nappalok és éjszakák, stb. A tudás gazdagít.
- Mese, szerepjáték:
Olyan mesék kitalálása, amelyek bátorítólag hatnak gyermekünkre
- Szülő által kitalált, varázslatot hozó mese: valamilyen állat a főszereplője, aki a gyermek védelmezőjeként lép fel, ő fogja vigyázni a gyermek álmát, ő ül ott mellette, és szól a szülőknek, hogyha veszélyt észlel. Ennek az állatnak, figurának, mesehősnek különleges képességei vannak, pl. mindent lát a sötétben.
- Saját nap elmesélése: ilyenkor is egy mese kitalálása történik, de hiába a gyermekünkről szól, nem ő, hanem valaki más játssza a főszerepet. Ez abban segít, hogy fel tudja dolgozni az aznapi eseményeket, mert az is lehet, hogy nem nézett a gyermek semmilyen számára ijesztő dolgot, viszont olyan eset történt meg vele aznap, amit nem tudott feldolgozni, és az esti lefekvésnél, álmában kerül elő újra. Ennek a mesés varázslatnak köszönhetően oldódhat a szorongása.
- Kontroll:
- Bármilyen filmrészlet, látott, hallott olvasott történet, kép ijedtséget válthat ki a gyermekből. Ráadásul ez nem feltétlenül kerül felszínre még aznap. Érdemes ezeknek utánakérdezni, illetve odafigyelni arra, néz, hall, olvas-e a gyermek olyan dolgot, ami kiválthat belőle félelmet.
- Könyv:
- kisebbeknek: Pifkó Célia: Szörnyek a szobádban
- nagyobbaknak: Mary F. Coffman: Fényapó villanyt kapcsol, Avagy hogyan győzte le Sam félelmét a sötéttőt
A történet főhőse Michael Murphy sötéttől való félelemmel küzd. Szülei elutaznak vele édesapja barátjához, Uncle Lightfoothoz, aki krík indián. Az indián bácsi izgalmas játékok és történetek során segít a fiúnak megbarátkozni a sötétséggel. A sikeresen teljesített feladatok után egy-egy gyöngyöt ajándékoz neki a bátorság karkötőjére. A történet végére Michael sötéttől való félelme megszűnik.” A mesekönyv 21, színes rajzokkal illusztrált fejezetet, 17 játék leírást és egy részletes, tudományosan megalapozott szülői útmutatót tartalmaz. - Ezeknek hosszú távú használata ajánlott, minden este, több héten át
- Plüssterápia:
- Háborút átélt gyerekek számára fejlesztették ki a módszert. Lényege, hogy a gyermek kap egy új plüssfigurát, és ennek kell onnantól kezdve a gondját viselnie. Nem a szülő, hanem ez a plüssfigura lesz a gyermek társa éjszaka, amit neki kell megvédenie. Elsődleges haszna, hogy eltereli a gyermek félelmeit a szorongásairól, a gondoskodás pedig növeli az önértékelését.
- 5 Miért? kérdése gyakorlat:
- Kérdezzük meg gyermekünket, mitől fél, és utána kérdezzünk rá, miért fél attól. Ha megkaptuk a választ, addig ismételhetjük ezt, ameddig közelebb nem kerülünk a megoldáshoz. Kiderülhet, mi húzódik meg a háttérben. Előfordulhat, nem is az, ami a felszínen megmutatkozik. A probléma forrásával már könnyebb bármit is kezdeni.
- Lefekvési rituálé, rutin:
- Érdemes kialakítani egy rutint a lefekvés körül. Biztonságot ad a gyermeknek, hogyha minden nap ugyanaz történik az esti órákban. Ha következetesen tartjuk magunkat ehhez, ez ad egy keretet a napoknak, megnyugtató lezárást biztosít. Ha ennek a lefekvési rituálénak van olyan része, amikor beszélgetünk vele a saját napjáról, akkor ezt a gyermek előre várhatja, készülhet is rá, és talán segít előhozni azokat a feszültségeket, félelmeket, amik aznap keletkeztek benne.
- Felkészülés az éjszakára:
- Lefekvés előtt össze lehet gyűjteni minden olyan dolgot, ami gyermekünk számára biztonságot jelenthet az egyedül történő éjszakai alváshoz, és ezeket bekészíthetjük az ágyhoz, pl. elemlámpa, kedvenc plüss, varázspálca, bármi, ami neki erőt ad, és ezeket minden este le is ellenőrizhetjük.
Remélem, gyújtópont lesz valamelyik, és segítségként szolgál!
Forrás:
https://sotetfelelem.eoldal.hu/
Készítette: Ujszászi Andrea