Függőségek kezelése

A függőség kérdése napjaink egyik legjelentősebb mentálhigénés kihívása. Legyen szó szerhasználatról, viselkedési függőségekről (mint a játékszenvedély vagy a kóros internethasználat), esetleg társfüggőségről, mindegyik probléma alapvetően befolyásolhatja az egyén életminőségét, kapcsolatait és testi-lelki egészségét. A függőségek kezeléséhez összetett megközelítésre van szükség, amelynek során a pszichológus kulcsszerepet játszhat.
Mi is az a függőség?
A függőség olyan állapot, amelyben az egyén képtelen kontrollálni bizonyos szerek használatát vagy viselkedési mintákat. Ez nemcsak a szervezetben okoz fiziológiai változásokat, hanem pszichés és szociális problémákat is eredményez. A függőség kialakulásának hátterében genetikai, környezeti és pszichológiai tényezők állnak, amelyek együttese hozzájárul a viselkedés rögzüléséhez.
A függőség típusai
- Szerhasználati függőségek:
- Alkohol, drogok, dohányzás.
- Gyógyszerek kóros használata.
- Viselkedési függőségek:
- játékszenvedély.
- Kóros internethasználat, különösen közösségi média- és játékfüggőség.
- Túlzott sportolás vagy munkamánia.
- Kapcsolati függőség:
- Társfüggőség, amikor valaki mások elismerésétől vagy jelenlététől válik kórosan függővé.
Mik a függőség jelei?
A függőség jelei változatosak lehetnek, és attól függően, hogy milyen típusú függőségről van szó. Általánosságban elmondható, hogy a függőség jelei között szerepelhetnek a következők:
- Az adott szer vagy viselkedés feletti kontroll elvesztése.
- A függő viselkedés folytatása ellenére is, hogy az negatív következményeket okoz.
- Elvonási tünetek megjelenése.
- Az élet többi területének elhanyagolása.
A függőségek kezelése egy hosszú és sokszor kihívásokkal teli folyamat, amelyben a pszichológus kulcsszerepet tölt be. Az egyén számára személyre szabott támogatást nyújtanak, amely magában foglalja:
- Motiváció erősítése: A pszichológus segít a belső motiváció feltárásában és fenntartásában.
- Kognitív viselkedésterápia (CBT): Ez a módszer segít az automatikus gondolatok és viselkedési minták felismerésében és átalakításában.
- Stresszkezelési technikák: A stressz hatékony kezelése kulcsfontosságú a visszaesés megelőzésében.
- Célok és tervek kialakítása: Segít a reális és elérhető célok kitűzésében, amelyek hozzájárulnak az életmód-változtatáshoz.
A függőségek kezelése során a család és a baráti kör támogatása rendkívül fontos. A pszichológus gyakran bevonja a környezetet is, hogy együttes erőfeszítéssel hozzájáruljanak a gyógyuláshoz.
A függőségekből való felépülés egy folyamat, amelyben fontos a kitartás és a támogatás elfogadása. A pszichológus segít abban, hogy az egyén felismerje a probléma gyökereit, és olyan eszközöket biztosít, amelyekkel tartós változás érhető el. A végső cél az, hogy az érintett személy teljes értékű életet élhessen, mentesen a függőség terheitől.
A leírás alatt találhatóak a kollégákat akiknek a téma a szakterületük közé tartozik.
A kollégára kattintva elérhető a bemutatkozásuk, és elérhetőségeik.
Segítők a témában
Időpontfoglalás minden szakemberünk esetén telefonon vagy e-mailben lehetséges.
Az elérhetőségek a szakember nevére kattintva, a részletes bemutatkozó lapon érhetőek el.
Mindenkinek egyéni árszabása van, a rendelő az árképzést nem befolyásolja.
Végzettségek
Pszichológus (kognitív és neuropszichológia szakirány) SZTE BTK
Autogén tréning gyakorlatvezető
Fejlesztő irodalomterapeuta jelölt
PhD hallgató BME Pszichológia Doktori Iskola
Szakterület

Carl Jung szerint jó segítővé akkor tud válni valaki, ha tudatában van saját sebeinek, azokat feltárja, és azok a segítő folyamat során akkor "aktiválódnak", amikor a segített sebei hasonlóak a segítőjéhez.
Végzettségek
Pszichológus MSC KRE-BTK
Addiktológiai tanácsadó szakpszichológus
Képzésben lévő pár- és családterapeuta
Kognitív viselkedésterápiás konzultáns

Mint pszichológus abban hiszek, hogy bárki bármikor képes a fejlődésre, talán csak nem tudja, hogyan kezdjen hozzá. Azt hiszem, én magam is úgy jelentkeztem a pszichológus képzésre, ahogy az emberek szoktak eljutni egy pszichológushoz.
Vegye fel velünk a kapcsolatot!
Szakterületeink
Írásaink

Család
Unokahatás: gyerekből lesz szülő, szülőből nagyszülő
Nem is gondoltam volna, hogy ennyit lehet olvasni a nagyszülői szerepről. Valószínűleg nálam is az érvényesült, hogy a nagyszülők egyszer csak úgy vannak.

Önismeret
STRESSZ – Hogyan kezeljük?
Arra, hogyan is hat a túlzott stressz, találtam egy nagyon jó példázatot. Képzeljünk a tűzhelyünkre egy fazekat, amibe egy békát rakunk. Ha az edénybe forró vizet öntünk, a béka

Párban
Párkapcsolati pingpongozás
Összeveszünk a férjemmel. Én persze azt gondolom, nekem van igazam. Világosan látom, hogyan jutottunk el idáig. És azt is tudom, ott hibázott, hogy nem olyan volt a hangsúly...

Önismeret
Ősbizalommal az élet felé
Az anyák egy örök életre szóló ajándékkal tudják megajándékozni gyermeküket. Teszik ezt minden pillanattal, amikor odafordulnak gyermekükhöz, minden figyelemmel, gondoskodással, a szükségletek kielégítésével.

Család
Mozaikcsalád – hátrányból siker
Mamától hallottam, hogy a „kétféle gyerek” nem jó. Akkor még nem is létezett a kifejezés, hogy mozaikcsalád. Az mindenképpen igaz, hogy mindenki számára az a jó, hogyha a család, amiben él

Család
Játsszuk azt, hogy verekszünk!
Ranschburg Jenő azt mondta: "A világ megismerése egészen más módon zajlik a lányoknál és a fiúknál… És a kislányok ilyenkor beszélgetve ismerkednek a világgal, a fiúk meg ütközve

Önismeret
Hogyan lépjünk ki a robotpilóta üzemmódból?
Megvettem Chris Baréz-Brown Most élj!, Hogyan lépjünk ki a robotpilóta üzemmódból? című könyvét, mert már régóta szerettem volna foglalkozni azzal, hogyan tudok tudatosabb lenni a mindennapjaimban. Eltelnek a napok, a hetek, és hiába

Párban
Házassági játszmák
Az én-üzenetek egy olyan közlés, amelyet saját magunkról osztunk meg a másik fél számára. Tartalmazza, a másik fél mely viselkedése váltotta ki. Valójában egy játszma állandó lépések sorozata, és ez azt is jelenti, hogy pontosan meghatározott, előre látható kimenetel felé halad.

Család
A család támogató funkciói
Caplan 9 pontban gyűjtötte össze, hogyan támogatja a család a tagjait. A család tagjaként részesülünk ezekből, ami persze visszafelé is igaz, mi is támogatásunkban részesítjük családtagjainkat. A család életének minden szakaszában más-más hangsúllyal érvényesülhetnek ezek a funkciók, de végig szerepet játszanak.

Család
A nagy mumus: a hiszti
Valószínűleg nincs olyan szülő, aki ne látta volna már más szülő gyermekét hisztizni. Akár még az is előfordulhat, hogy a saját gyermekénél is előfordult. :-) Persze az ilyen eset ritka, mint a fehér holló. Ha esetleg mégis arról van szó

Párban
A szerelem háromszög elmélete
Sternberg háromszög elmélete egy lehetőséget nyújt számunkra párkapcsolatunk értékelésére. A modell három összetevőre bontja a szerelem érzését. Az intimitás mutatja meg, milyen közelséget bír el a kapcsolatunk, mennyire kötődünk a

Párban
„Betolakodók”
Számtalan dolog lehet, ami egy párkapcsolatban a két fél közé áll. Nagyon találó, ahogy Cloud és Townsend hívja ezeket, „a betolakodók”. „A betolakodók” nemcsak azok a személyek, akikkel az emberek megcsalják a párjukat. Olyan erők ezek, amik átjutnak a párt védő határvonalakon, és gyengítik a közöttük lévő kapcsolatot. Személyek és dolgok egyaránt lehetnek. A lista hosszú.

Család
Az 5 szeretetnyelv
Chapman úgy tartja, minden embernek van egy elsődleges szeretetnyelve. Ez az a mód, ahogyan a leginkább megérzi a felé irányuló szeretet. Van, akinek szavakra, van, akinek egy ölelésre, és van, akinek pedig a másik jelenlétére van szüksége ahhoz, hogy szeretet-tankja a maximumra töltődjön.

Párban
Én-üzenetek
Az én-üzenetek egy olyan közlés, amelyet saját magunkról osztunk meg a másik fél számára. Tartalmazza, a másik fél mely viselkedése váltotta ki. Elmondja, milyen érzéseket keltett ez bennünk, hogyan éreztük magunkat a helyzet következtében. Ezen kívül az is megtudható belőle a másik számára, mit indított el bennünk mindez, milyen hatással lett ránk ez a viselkedés.

Önismeret
Családi legendáink
„A dédnagyapám nyert a lottón. Négytalálatos szelvénye volt. A kapott pénz jelentős volt, de sok volt a gyerek, így annyi jutott mindenkinek, hogy el tudtak indulni az életben. Amikor először hallottam erről, teljesen odáig voltam, hogy ilyen történhetett a mi családunkban. Mintha kiválasztottak lennénk. Egy idő után viszont azt is megértettem, hogy a családom a történetnek értelmet is adott. Egy családba csak egyszer érkezik ekkora

Önismeret
Félünk a sötétben
2-3 éves kor körül kezdődik. Az óvodás korú gyermek árnyékként követi szüleit, mert nem mer este egyedül maradni a sötétben. Az iskolás nehezen alszik vissza, hogyha este felébred. Még a serdülők is bevallják, hogy nem érzik jól magukat egyedül a sötétben. És hát igen, ez még ránk, felnőttekre is igaz lehet.

Önismeret
Gyakorlati tippek a sötétségről
Összegyűjtöttem néhány olyan módszert, gyakorlatot, játékot, ami segítséget nyújthat nekünk, szülőknek abban, hogy minél hatékonyabban tudjuk támogatni gyermekünket a sötéttel való megbarátkozásban. Szerintem ezek a módszerek nagyon jó kiindulópontként szolgálhatnak, akár teljes egészében átvehetőek, vagy gyerekünkre, családunkra is szabhatóak.